Rolety czy zasłony? Już nie musisz wybierać!

Rolety i zasłony pełnią tę samą funkcję. Blokują dopływ naturalnego światła, a przez to przynoszą szereg korzyści, m. in. zapobiegają odbijaniu się promieni na ekranie telewizora lub monitorze komputera, do pewnego stopnia dają wytchnienie w upalne dni, pozwalają zaciemnić pomieszczenie na czas popołudniowej drzemki. Przesłony okienne zapewniają również poczucie prywatności – po zamontowaniu rolet czy zasłon nie będziesz się martwić, że sąsiad zobaczy Cię podczas wychodzenia z kąpieli czy jedzenia kolacji. No dobrze, ale co z oczekiwaniami wizualnymi? W końcu aranżacja okna ma niebagatelny wpływ na to, jak prezentuje się całe wnętrze. Co wybrać, aby mieć zarówno praktyczną przesłonę, jak i dekorację pasującą do stylu mieszkania – rolety czy zasłony?

stare rolety i okiennice w drewnianym domu

Rolety i zasłony – aranżacja 2 w 1

Ze względów praktycznych najlepiej połączyć oba rozwiązania. Rolety są znacznie wygodniejsze w użyciu – w końcu lepiej pociągnąć za łańcuszek niż przesuwać ciężki materiał wzdłuż całego karnisza. Podczas zasuwania zasłon możesz mieć problem z odpinającymi się żabkami czy zablokowaniem kółka z żabką na wsporniku. Poza tym, zasłony zaciągnięte na okno w środku dnia mogą sprawić, że aranżacja sprawi wrażenie „ciężkiej” i ponurej.

Dzięki zastosowaniu rolet eliminujesz wszystkie te oraz inne trudności, które mogą wyniknąć podczas zasłaniania okna. Zasłony zostają na swoim miejscu i używasz ich wyłącznie w jednym celu – aby zdobiły wnętrze, dodając mu elegancji i przytulności. Tymczasem rolety mogą przez dłuższy czas pozostać zwinięte w górnej części okna – tym samym będą prawie niewidoczne w aranżacji, więc nie trzeba się zastanawiać, czy pasują do zasłon i stylu wnętrza.
Nie musisz zatem odpowiadać sobie na pytanie, co będzie lepsze do Twojego mieszkania – rolety czy zasłony. Możesz zastosować obie przesłony jednocześnie i w ten sposób łatwo połączyć estetykę z funkcjonalnością.

Oczywiście przy takim rozwiązaniu najlepiej wybrać rolety montowane bezpośrednio na ościeżnicy okna, takie jak:

• rolety w kasecie,
• rolety bezinwazyjne,
• rolety dzień/noc montowane na ramie okna,
• rolety plisowane.

Rolety rzymskie + zasłony – podwójny wymiar elegancji

Potrzebujesz czegoś, co ułatwi Ci zasłanianie okien, a jednocześnie będzie pasować do ekskluzywnej aranżacji wnętrza? Jeśli uważasz, że zwykłe rolety lub plisy nie przystają do Twojego pomysłu na wystrój mieszkania, weź pod uwagę rolety rzymskie. To szczególny rodzaj przesłon, który łączy zalety rolety i zasłony w postaci wyjątkowej ozdoby okiennej.

Do rolet rzymskich nie potrzebujesz karnisza ani żabek. Materiał przesuwa się jak w zwykłej rolecie – wzdłuż okna, używając do tego mechanizmu łańcuszkowego. Jednak przy unoszeniu roleta fałduje się, tworząc bardzo efektowną i przytulną dekorację okna. Taką przesłonę możesz zamontować zarówno na oknie, jak i na ścianie lub suficie. Dzięki zastosowaniu materiału tekstylnego (np. poliester, bawełna, len) roleta nie odbiega estetyką od wysokiej jakości zasłon, a wręcz przeciwnie – stanowi eleganckie dopełnienie aranżacji okna.

Pytasz, jak połączyć obie przesłony? Zamontuj rolety na suficie, a zasłony zawieś na szynie sufitowej (nieco dalej od okna niż rolety, aby w razie konieczności móc zasunąć zasłonę na okno) – dzięki takiemu rozwiązaniu wnęka okienna sprawi wrażenie znacznie większej niż w rzeczywistości. Górną część rolet i zasłon możesz zakryć listwą maskującą, dzięki czemu dekoracja będzie wyglądać na spójną i dobrze dopracowaną.

Nie musisz zatem zastanawiać się, co bardziej pasuje do Twojego mieszkania – rolety czy zasłony, gdyż obie przesłony mogą współtworzyć praktyczny i niezwykle ciekawy duet, który korzystnie wpłynie na stylizację całego wnętrza.