Zbuduj nastrój w sypialni – oświetlenie i lampy

Jeśli marzysz o sypialni, w której poczujesz się, jak w luksusowym apartamencie, to koniecznie musisz pomyśleć nad odpowiednim oświetleniem. Lampy muszą być dopasowane do aranżacji, ale też muszą dawać odpowiednie światło. Nie za mocne, nie za ciemne. Takie, które zbuduje w pomieszczeniu nastrój spokoju i relaksu. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

niebieska lampa welurowa

Nie prześwietlaj sypialni

Jednym z podstawowych błędów w oświetleniu sypialni jest jej prześwietlenie. Pokój, w którym spędzasz czas głównie wtedy, kiedy chcesz wypocząć nie potrzebuje oświetlenia tak mocnego, jak na przykład gabinet czy kuchnia. Wybierz nieco słabsze żarówki lub lampy o mniejszej ilości lumenów, jeśli zdecydujesz się na modele z wbudowanym panelem led. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim kolorze światła. Aby móc się zrelaksować, potrzebne Ci będzie światło o ciepłej barwie, na przykład 2700K. Pamiętaj też, by wybierać światło, które nie rozprasza się szeroko po pomieszczeniu, ale raczej tworzy dyskretne snopy światła. Lampa Galaxy Macodesign świeci właśnie takimi wąskimi snopami. Wszystko za sprawą odpowiednio zbudowanych kloszy. Wybierając taką lampę masz pewność, że w jedną chwilę stworzyć przytulny nastój w swojej sypialni. 

Postaw na przytulny klimat

Pamiętaj, że duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonane są lampy. Wybierając modele bez kloszy, z odsłoniętymi żarówkami, trudno będzie zbudować klimat. Zupełnie inaczej niż w przypadku lamp z materiałowymi abażurami. Tego rodzaju lampy to idealne, romantyczne oświetlenie do sypialni. Warto pamiętać też o tym, że znaczenie ma także rodzaj i kolor wybieranej tkaniny. Im grubszy i ciemniejszy materiał, tym bardziej nastrojowe światło uda się uzyskać. Na przykład czarny, gruby abażur z weluru zatrzyma większość światła. Z kolei biały abażur  z tiulu odda większość światła na pomieszczenie. 

welurowe lampy galaxy macodesign

Pamiętaj o dodatkowych lampach

W budowaniu nastroju najważniejsza jest wielowariantowość. Daj sobie możliwość wyboru. Zamontuj kilka mniejszych punktów światła zamiast jednej dużej lampy. Korzystaj z nich według aktualnych potrzeb. Włącz jedną lampę lub korzystaj z kilku jednocześnie. Wybierz lampy stołowe, kinkiety, do tego lampę wiszącą . Stwórz zestaw, który sprawdzi się w każdej sytuacji – https://ardant.pl/lampy-wiszace/welurowe/

Salon w angielskim stylu – jakie lampy wybrać

Wnętrza w stylu angielskim są bardzo eleganckie i dostojne. Nie brakuje w nich klasycznych dekorów, masywnych, drewnianych mebli i przepięknych dekoracji. To także wnętrza bogate w szlachetne tkaniny i duże przeszklenia. Jak do tak stylowego wnętrza dobrać odpowiednie lampy? Mamy kilka wskazówek

Klasyka nie ma wieku

Przede wszystkim warto postawić na lampy w stylu klasycznym, Metalowe żyrandole, szklane lampy wiszące i kinkiety z abażurami. Jakie oświetlenie wybrać do poszczególnych stref w salonie? W centralnej części warto zamontować duży żyrandol. Może to być metalowy żyrandol z dekoracyjnymi okuciami lub bardziej delikatny i subtelny –  z abażurami i szklanymi elementami. Taki żyrandol warto uzupełnić o elegancką lampę stołową. Najlepiej prezentują się te na ceramicznych podstawach, z plisowanymi abażurami. Taką lampę warto ustawić na stoliku kawowym lub drewnianej komodzie. Nad dużym stołem także można powiesić żyrandol, ale jeśli to byłoby już za dużo, jak na jedno pomieszczenie, lepiej wybrać mniej zdobne lampy wiszące. Tutaj doskonale sprawdzają się te ze szklanymi kloszami w metalowych obręczach. 

Oświetlenie dodatkowe

Oprócz oświetlania w strefie relaksu i strefie jadalnej, warto pamiętać także o oświetleniu dekoracyjnym. Na przykład skierowanym na obrazy na ścianach czy po prostu ciekawą fakturę tapety lub ściany z kamienia lub cegły. Jakie lampy wybrać do tego celu? Doskonale poradzą sobie z tym lampy ścienne. Na przykład kinkiety Endon do salonu. Jest to angielski producent oświetlenia, więc któż lepiej niż on poradzi sobie z angielskim stylem?

Poza salonem

Salon w stylu angielski to bardzo dobry i stylowy pomysł. Pamiętaj jednak o tym, że ten styl nie lubi konkurencji. Jeśli zdecydujesz się na angielski salon, w tym samym stylu powinna zostać zaaranżowana kuchnia, a także przedpokój prowadzący do salonu. Spróbuj całą dzienną przestrzeń zaaranżować w podobnej stylistyce i spójnej kolorystyce. Wówczas cała aranżacja będzie wyglądała wiarygodnie i bardzo elegancko.