Fotel uszak – klasyk o wielu obliczach

Klasyczny element umeblowania, który dopasuje się także do nowoczesnych wnętrz – to właśnie fotel uszak. Dowiedz się, w czym tkwi jego urok i jak wykorzystać ten mebel w wystroju wnętrz.

Fotele uszaki, wyposażone w wysokie oparcie z bocznymi elementami, to zdaniem wielu najwygodniejsze meble wypoczynkowe. Zapewniają przytulną atmosferę, pomagają odciąć się od dźwięków i innych bodźców z otoczenia, wygodnie wspierają plecy i głowę nawet podczas drzemki. Do tego jeszcze design, który zależnie od wykończenia, kształtu nóg fotela, koloru i wzoru obicia może być klasyczny lub nowoczesny.

Fotel uszak w aranżacji wnętrz – idealne dopełnienie salonu

Meble tapicerowane to niezbędne wyposażenie salonu, pokoju dziennego, wypoczynkowego czy telewizyjnego. A najczęściej w polskich domach – pomieszczenia pełniącego wszystkie te funkcje jednocześnie. Królową salonu jest zazwyczaj sofa, pozwalająca rozciągnąć się i drzemać czy też usadzić wygodnie gości. Jednak dopełniające ją fotele są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy prowadzony bogate życie towarzyskie w swoim mieszkaniu lub mamy większą rodzinę. Zestaw wypoczynkowy sprawi, że każdy będzie miał swoje ulubione miejsce.

pomarańczowo musztardowy fotel do salonu

Dzisiejsza aranżacja wnętrz często stawia na eklektyzm, a komplety wypoczynkowe niekoniecznie są obowiązującym standardem. Ciekawe aranżacje pozwala stworzyć zestawianie różnych mebli korespondujących ze sobą kolorem, fakturą obicia, stylem, ale niekoniecznie z jednej serii. Przy takim podejściu fotel uszak będzie znakomitym uzupełnieniem niejednej sofy. Ustawiony przy stoliku wraz z wygodną kanapą stworzy idealne miejsce do oglądania filmów, jak i do rozmów ze znajomymi. Jednak ten typ fotela powoli także stworzyć kącik do czytania.

Fotel do czytania – wygodnie i zacisznie

Klasyczny uszak będzie doskonałym fotelem do czytania. Może zostać ustawiony w sypialni, w gabinecie, w zacisznej części salonu, a nawet mieszkania typu studio lub kawalerki. Wystarczy ustawić w pobliżu lampę stojącą, która będzie oświetlała stronice, stoliczek do odłożenia książki lub postawienia kubka z ulubioną herbatą – i już można wygodnie zatopić się w lekturze, zapominając o całym świecie dokoła. A jeżeli zdarza Ci się przysypiać nad czytanymi wieczorem książkami, fotel uszak zapewni oparcie dla opadającej na bok głowy. Jeżeli chcesz jeszcze więcej komfortu, wybierz wygodny fotel z podnóżkiem, na którym można dać odpocząć zmęczonym po całym dniu stopom, a nawet rozłożyć się jak na szezlongu.

Fotel do sypialni… lub do pokoju niemowlęcia

Uszaki doskonale sprawdzają się się nie tylko w pokojach, gdzie spędzamy czas na rozmowach i przyjmujemy gości. Taki fotel, od razu samym swoim wyglądem przywołujący na myśl relaks i wyciszenie, można także wstawić na przykład do sypialni. Jeśli to pomieszczenie jest dosyć duże, możemy w nim stworzyć kącik do czytania, a nawet domową biblioteczkę. W ten sposób zrealizujemy w pełni zalecenie, aby nie zajmować się w łóżku czynnościami innymi niż te, do których jest przeznaczone. Takie podejście ułatwia szybkie zasypianie i pomaga zwalczać bezsenność. Fotel uszak wstawiony do sypialni jako miejsce do czytania na też takie zalety, że łatwiej w nim utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa, niż gdy czytamy na leżąco, zginając mocno szyję.

Uszak będzie także świetnym b meblem wypoczynkowym do pokoju dziecięcego. Chociaż niekoniecznie mamy tutaj na myśli maluchy – tym zresztą trudno usiedzieć dłużej w miejscu. Fotel uszak, z podnóżkiem lub bez, zapewni wygodę karmiącej mamie, gdy niemowlę ma swój własny pokoik lub kqdidk w sypialni rodziców.

Widać więc, że ten klasyczny, ponadczasowy mebel znajdzie zastosowanie w każdym domu i niemal każdym pomieszczeniu. Dzięki wygodzie, jaką zapewnia, pokochają go wszyscy domatorzy. Ale również tym, którzy sprzedają dużo czasu aktywnie poza domem, mo jakie siedzisko i wysokie oparcie przyniosą wytchnienie po wieczornym powrocie do domu. Wystrój wnętrz w klasycznym stylu nie będzie pełny bez klasycznego fotela. Z kolei nowoczesne aranżacje pozwalają na zabawę kolorami, wybranie ciekawej faktury obicia lub pomysłowe zestawienie starego z nowym.