Jak dobierać lampy ścienne do swoich potrzeb?

Światło, które dają lampy ścienne jest dyskretne, nie męczy oka i nie razi. Stosuje się je przede wszystkim w salonach, jadalniach, łazienkach, jak również w pokojach dziecięcych. Przy wyborze kinkietu należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy takich jak: wysokość zamontowania kinkietu, rozmiar oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć światłem.

 • Lima

Lampy ścienne zamieszczone na odpowiedniej wysokości tworzą miłą atmosferę w pokoju i klimatyczne światło. Aby osiągnąć taki efekt kinkiety powinny być zamieszczone w odległości ok. 2 metrów od siebie, przy takiej odległości od ziemi, aby uniknąć rażenia w oczy. Każdy model jest inny, ale ogólna zasada mówi, by montować lampy ścienne na wysokości 1,5 metra od podłogi. W przypadku łazienki kinkiety montujemy po dwóch stronach lustra, co pozwoli na dokładne oświetlenie twarzy i unikniemy tworzenia się cieni na twarzy i dekolcie. W przypadku łazienki, wysokość zamontowania kinkietów zależy od wzrostu osób korzystających z lustra, najlepiej montować je na wysokości oczu.

 • Diamond

Przed wyborem lampy ściennej, trzeba zastanowić się dokładnie nad rozmiarem, w jakim szukać lampy. Duży, rozbudowany kinkiet nie będzie pasować w wąskim przejściu czy w małej łazience przy lustrze. Zawsze należy się najpierw kierować rozmiarem pomieszczenia oraz powierzchnią, którą chcemy doświetlić kinkietami. Uwaga, duży kinkiet nie zawsze daje dużo światła, trzeba się zastanowić gdzie będzie padać światło, jaki będzie klosz, jak również dobrać żarówkę o odpowiedniej mocy. Ciekawą formą są lampy z długimi wysięgnikami dające możliwość regulacji kąta padania światła. Doskonale sprawdzają się w kuchniach gdzie nie można polegać na oświetleniu podszafkowym czy nawet na stanowiskach pracy czy gabinetach gdzie nie chcemy mieć lampy stołowej na biurku.

 • Grace
 • Arezzo

Lampy ścienne obecnie są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na osiągnięcie różnych efektów za pomocą światła. Kinkiety kierujące światło do góry są idealne, jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Im niżej na ścianie je umieścimy, tym więcej światła będzie rozproszone na górnej części ściany. Lampy kierujące światło na dół tworzą przytulną i ciepłą atmosferę we wnętrzu. Im wyżej kinkiet jest zamieszczony, tym więcej światła będzie rozproszone w kierunku podłogi lub kanapy. Lampę ze światłem skierowanym na dół warto zastosować jako lampkę nocną w pokoju małego dziecka. W każdej chwili dziecko może je zaświecić bez ryzyka, że strąci lampę z szafeczki szukając wyłącznika lub podczas zabawy https://lumigo.pl/

Modele szklane i kryształowe i w stylu żyrandoli zazwyczaj mają słabe żarówki i dają delikatne światło, które tworzy klimatyczną atmosferę na przykład w salonie lub jadalni. Ich głównym zadaniem jest dekorować, upiększać i zdobić ściany, także nie warto na nich polegać, jeśli chodzi o dokładne oświetlenie pomieszczenia.

 • Monza
 • Pisani
 • Aurea
 • Marcella

Lampy ścienne w skrócie:

 • montujemy na wysokości 1,5 metra od ziemi,
 • w łazience montujemy po dwóch stronach lustra,
 • rozmiar lampy zależy od wielkości pomieszczenia,
 • modele kryształowe służą głównie jako element dekoracyjny,
 • lampa ścienna sprawdzają się w roli lampki nocnej w pokoju dziecka.