Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze do sypialni

Jakość powietrza w dużych Polskich miastach niestety często nie jest dobra. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się nawilżające i oczyszczające powietrze rośliny doniczkowe. Pomogą one walczyć z następstwami, jakie niesie ze sobą smog, poprawią nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Warto umieścić takie naturalne filtry powietrza w naszej sypialni.
Wiele bardzo prostych w uprawie roślin ma zdolność pochłaniania i neutralizowania substancji toksycznych. Są wśród nich, chociażby popularna zielistka, skrzydłokwiat, czy fikus Benjamina. Ponadto na bieżąco wzbogacają one powietrze w pomieszczeniu w tlen, a także nawilżają je, produkując parę wodną. Dowiedz się, które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze.

jakie kwiaty do sypialni

Trzy proste w uprawie rośliny najefektywniej usuwające z powietrza substancje toksyczne to:

1. Zielistka

Ta zwana popularnie „trawką” roślina jest niezwykle prosta w uprawie. Wystarczy ją regularnie podlewać, a bardzo szybko się rozrasta i tworzy efektowne rozety oraz wypuszcza efektowne zwisające pędy z drobnymi kwiatami, a także intensywnie tworzy młode sadzonki.
Zielistka ma bardzo duży wskaźnik transpiracji oraz wysoką zdolność wychwytywania toksyn z powietrza. Zdecydowanie warto więc postawić ja w sypialni. Zielistka świetnie neutralizuje trójcholoretylen, beznen, formaldehyd i wiele innych toksyn, które mogą znajdować się w powietrzu.


2. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to piękna duża roślina z bardzo okazałymi liści i efektownymi kwiatami, która nie tylko jest niezwykle łatwa w uprawie, ale przede wszystkim intensywnie nawilża i oczyszcza powietrze w swoim otoczeniu.

Duże liście skrzydłokwiatu efektywnie podnoszą wilgotność powietrza i pochłaniają substancje toksyczne, które się w nich znajdują między innymi takie jak aceton, trójchloroetylen, czy benzen.

Skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniego silnego słońca, które może poparzyć jego liście, i wymaga dosyć obfitego podlewania, zwłaszcza latem. Poza tym jest rośliną bardzo wdzięczną, która szybko się rozrasta, rzadko choruje i jest bardzo dekoracyjna.


3. Palma kolarowa

Znana również pod nazwą chamedora to egzotyczna roślina o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie, która z pewnością wzbogaci wystrój naszej sypialni. Ponadto przyczynia się ona do poprawy wilgotności powietrza i ma zdolność neutralizacji wielu substancji toksycznych takich jak na przykład formaldehyd.

Oprócz wyżej wymienionych gatunków potwierdzone naukowo właściwości oczyszczające powietrze mają również takie rośliny jak:


– figowce na przykład popularny figowiec Benjamina,
– draceny,
– gerbery,
-szeflery,
– anturium,
– filodendrony,
– syngonium,
– maranty,
– cissusy,

– paprocie, szczególnie nefrolepis wysoki,
– difenbachia- jej duże liście świetnie nawilżają i oczyszczają powietrze, jednak powinniśmy pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego nie wolno umieszczać jej w sypialni dziecka, ze względu na ryzyko połknięcia części rośliny i zatrucia.

Aby rośliny naprawdę efektywnie oczyszczały powietrze w naszej sypialni, powinno ich być co najmniej kilka. Badania pokazują, że żeby zneutralizować umiarkowane stężenie toksyn w powietrzu w pokoju o powierzchni 25 m², potrzebne jest 6 średniej wielkości roślin.