Jak tkaniny zasłonowe, by zapewniały komfortowy wypoczynek oraz sprzyjały wydajnej pracy?

Obecnie oprócz walorów estetycznych aranżowania wnętrz, w tej samej mierze docenia się również względy praktyczne czy właściwości funkcjonalne. Przestrzeń pracy powinna przykładnie realizować wszelkie zasady ergonomii – tu nie ma miejsca na przypadkowe elementy rozpraszające uwagę. Dlatego, żeby stworzyć warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy, jak i komfortowemu wypoczynkowi, należy z pieczołowitą starannością przemyśleć wystrój wnętrz, zaczynając od koloru ścian, materiału podłogi, kończąc na tak istotnych elementach, jak np. tkaniny zasłonowe. Nieważne, czy kupimy tanie materiały na zasłony czy będą to drogie tkaniny – liczy się przede wszystkim oczekiwany przez nas efekt.

Wybór odpowiednich tkanin zasłonowych

Zaaranżowanie domowego biura to dość trudne wyzwanie. Tu światło dzienne jest ważne, jednak tylko w odpowiedniej ilości. Przydatne będą tkaniny chroniące przed nadmierną dawką promieni słonecznych. Ergonomiczne warunki pracy, sprzyjające efektywności liczą się tutaj najbardziej. Profesjonalny sklep z tkaninami z pewnością będzie posiadał je w swojej ofercie. Warte zainteresowania są specjalne zasłony typu blackout- perfekcyjne zaciemniają pomieszczenie oraz, co ważne, izolują hałas.

piękne zasłony - jaki materiał wybrać

O ile w sypialni można zrezygnować z firan, o tyle wraz z brakiem zasłon w tym pomieszczeniu całkowicie znika poczucie prywatności, zwłaszcza o zmroku. W tym wnętrzu ważna jest kameralna atmosfera, która sprzyjać będzie relaksowi. Tkaniny zasłonowe do sypialni powinny być zdecydowanie lżejsze niż te do gabinetu. W sypialni warto zrezygnować z grubych materiałów. Tutaj tego rodzaju ciężkość wizualna nie jest wskazana.

Trudność w aranżacjach okiennych pojawia się wtedy, gdy wymiar okien jest niestandardowy.
Kiedy okno jest niewymiarowe, można pokusić się o zakup tkaniny do szycia i zaprojektować zasłonę na wymiar, a następnie stworzyć własną dekorację okna.

Wzory i kolory dobrane do wnętrza

Zasłony są biżuterią dla okien. Nawet tanie materiały na zasłony mogą zdziałać wiele, jeśli są efektowne i dopełniają stylistykę wnętrza. Odpowiednio dobrane dekoracje okien potrafią być ciekawą dekoracją pomieszczenia. Warto powertować w ofertach i odnaleźć taki sklep z tkaninami, który może pochwalić się bogatym asortymentem. Dzięki odpowiednim doborze tkaniny, możemy modelować wnętrzem, a nawet pozornie zmieniać jego odbiór wzrokowy. Materiał na zasłony często decyduje o proporcjach wnętrza – tkaniny o drobnym wzorze mogą optycznie powiększyć przestrzeń, natomiast masywne i ciężkie materiały, np. welur – zmniejszą wizualnie przestronne pomieszczenie.

W ostatnim czasie niesłabnącą popularnością cieszą się motywy botaniczne – monstery, kaktusy, palmy – na tkaninach przedstawiane w odcieniach intensywnej zieleni. Zasłony uszyte z takich materiałów pasują do wnętrz nowoczesnych. Tu świetnie będą wyglądały również dekoracje okienne w geometryczne wzory, także monochromatyczne. Nadal popularny jest deseń kwiatowy, szczególnie motyw róż – doskonale prezentujący się we wnętrzach w stylu klasycznym i angielskim.
Styl skandynawski docenia jasną kolorystykę, więc pozbawione wzorów materiały w odcieniach bieli czy szarość będą dobrym wyborem. Z kolei zasłony w ciemnej kolorystyce, wspaniale zaprezentują się w pomieszczeniach urządzonych w bogatym stylu art deco oraz eleganckim stylu glamour.

W minimalistycznym wnętrzu idealnym rozwiązaniem będą zasłony w intensywnych kolorach, natomiast zwiewne materiały w pastelowych lub lawendowych odcieniach odnajdą się w romantycznej sypialni w stylu prowansalskim.

Najmodniejsze materiały na zasłony:

1) zwiewne tkaniny do szycia zasłon, przepuszczające światło – doskonale nadające się do klimatycznej sypialni:
– szyfon
– woal
– tiul
– bawełna
– len

2) materiały gęste, o grubym splocie, ciężkie, bogato zdobione:
– aksamit
– satyna
– welur
– welwet
– żakard


Kilka stuleci temu zasłony można było zobaczyć w oknach arystokracji, stanowiły synonim luksusu. Dziś są widokiem powszechnym i występują w różnorodnych wzorach, kolorach, a materiały na zasłony są rozmaite. Odpowiednio dobrany materiał na zasłony jest w stanie diametralnie odmienić wnętrze i korzystnie wpłynąć na jego właściwości funkcjonalne.