Efektowne rośliny doniczkowe – więcej niż oryginalny dodatek

Jakie są najbardziej efektowne rośliny doniczkowe? Zobacz propozycje żywych, zielonych ozdób, które sprawią, że wn Tede nawet w najprostszej aranżacji będzie zachwycać.

Wystrój mieszkania, który pozwoli odpoczywać i relaksować się, a jednocześnie będzie efektowny? Postaw na zieleń – nie w formie koloru ścian czy dodatków, lecz rośliny doniczkowe.

Rośliny doniczkowe – korzyści z posiadania ich w mieszkaniu

Rośliny w domu to znakomity sposób na wprowadzenie do aranżacji wnętrza harmonii, a jednocześnie na przyjazny mikroklimat, pomagając oczyszczać i nawilżać powietrze. Ponadto nawet taka namiastka kontaktu z przyrodą działa na nas odstresowująco. Dodatkowo rośliny dadzą nam zajęcie – ich pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, a daje wiele satysfakcji, kiedy widzimy efekty.

rośliny w domu - dodatek do mebli i wnętrza

Pomysł na rośliny w domu – las w słoiku

Modna ostatnio propozycja będzie doskonałym wyborem dla osób, które na pielęgnację roślin nie mają zbyt wiele czasu. Z tego też powodu doskonale sprawdzi się jako prezent – taki las w słoiku wystarczy podlać trochę co kilka tygodni, a nawet rzadziej, nie będzie więc kłopotliwym obowiązkiem.
Miniaturowy las w szkle to skrawek zieleni, który będzie doskonale imitował naturalny ekosystem, stąd nie potrzebuje za wiele, by utrzymać się przy życiu. Możesz kupić gotową, zamkniętą już w słoju kompozycję albo zestaw do samodzielnego zrobienia miniaturowego lasu.

Najbardziej efektowne rośliny doniczkowe

Nowoczesna aranżacja wnętrz chętnie korzysta z wyrazistych i nietypowych form. Znaleźć je można nie tylko w designie, ale i w… świecie roślin doniczkowych.

Jedna z takich roślin jest monstera. Wielkie, lśniące liście o charakterystycznym kształcie zdobią nawet tkaniny i tapety. Niesamowicie wygląda również sukulent o nazwie starzec Rowleya oraz spokrewnione z nim rośliny – jego liście przyjmują postać kuleczek, które zdobią zwisające pędy niczym koraliki. Warto się przyjrzeć także gruboszom oraz – dla miłośników palm – dracenom, które przypominają te egzotyczne drzewa. Wszystkie te rośliny są stosunkowo mało wymagające. Nieco więcej uwagi należy poświęcić kaliom i storczykom. Osoby, które boją się, że utrzymać rośliny doniczkowe przy życiu to dla nich za duże wyzwanie, powinny wybierać sposób sukulentów i kaktusów, które przybierają najrozmaitsze formy.

Bonsai, czyli drzewo w miniaturze

Równie efektowne jak las w słoiku są drzewka bonsai, kojarzące się z Japonią. To ten powstała sztuka formowania miniaturowych drzewek, a tradycyjnie nadawane im kształty przywodzą na myśl japońskie pejzaże. Jednak umiejętna ręką i wiele cierpliwości pozwalają uformować w podobny sposób także typowo europejskie gatunki drzew. Jest tu pewne podobieństwo do lasów w szkle. Jeśli w nich umieszczona jest siewka drzewa, to również przyjmie ono miniaturową formę, karłowaciejąc pod wpływem ograniczonej przestrzeni. Natomiast w przypadku bonsai efekt ten uzyskuje się przez odpowiednie przycinanie gałązek. Chociaż trudno takie dostać, chociażby ze względu na cenę, istnieją na świecie drzewka bonsai mające nawet kilkaset lat!

Efektowne rośliny doniczkowe mogą zrobić gabinety, domowe salony, a nawet miejsca takie jak restauracje. Jest dostępnych wiele gatunków i sposobów hodowli, dlatego każdy może znaleźć takie rośliny do domu, które będą mu odpowiadać rozmiarami oraz ilością czasu i uwagi, które im trzeba poświęcić.