Jak urządzić korytarz – szafy i dodatki

Przedpokój, korytarz, hol – wszystkie te określenia dotyczą tego samego pomieszczenia, które widzimy jako pierwsze po wejściu do domu czy mieszkania. Przedpokój to wstęp do tego, co zobaczymy dalej, dlatego jego wystrój powinien nawiązywać do stylistyki pozostałych pomieszczeń. We współczesnych projektach mieszkań, przedpokoje są mikroskopijne i bardzo często otwarte na salon. Jak zaaranżować takie pomieszczenie, aby było funkcjonalne i zachęcało do wejścia dalej?

dekoracje na korytarz - co wybrać

Funkcje przedpokoju

Przedpokój mimo bardzo małego rozmiaru musi pomieścić liczne funkcje. Przede wszystkim powinna znaleźć się w nim szafa na okrycia wierzchnie. W jaki sposób zaaranżować taką szafę, aby nie przytłoczyła pomieszczenia swoim gabarytem? Jeśli nie ma zbyt wiele miejsca na taką garderobę, warto wykorzystać każdy jej centymetr. Aby jednak nadać jej lekkości, można zastosować lustrzane fronty i zaaranżować naprzeciwko szafy ciekawą ścianę, np. z grafikami lub modną tapetą. Jeśli przestrzeń na szafę jest większa, można poświęcić jej część na wykonanie wnęki lub narożnego siedziska. Plecy takiej wnęki mogą być lustrzane, dzięki czemu przedpokój nabierze głębi. Mogą także być tapicerowane. Taka wnęka lub narożne siedzisko będzie również bardzo pomocne podczas nakładania obuwia. Jeśli nie wygospodarujemy takiego miejsca w szafie, trzeba będzie zapewnić je gdzieś indziej. Wtedy siedzisko do nakładania butów może przybrać formę pufy lub ażurowej ławki z dodatkową półką na obuwie. Kolejną z funkcji korytarza jest właśnie przechowywanie butów Tutaj także w zależności od wielkości przedpokoju, można zmieścić je w szafie, w oddzielnej szufladzie, lub ustawić wolnostojącą szafkę na buty.

Szafa w przedpokoju czy wydzielona garderoba

Coraz częściej przy wejściu do mieszkania projektuje się dodatkowe pomieszczenie o niewielkiej kubaturze, które doskonale sprawdza się jako garderoba. Dzięki zamknięciu tej funkcji w oddzielnym wnętrzu, korytarz zyskuje na lekkości i może stać się prawdziwą wizytówką domu. Co wtedy powinno znaleźć się w takim pomieszczeniu? Jeśli szafa zostanie przeniesiona do garderoby, na jej miejscu można ustawić dekoracyjną komodę lub konsolę. Delikatna konsola doda lekkości i delikatności – wnętrze stanie się bardziej eleganckie, natomiast komoda doda domowego uroku. Jest to dosyć ważna decyzja strategiczna. Jeśli w mieszkaniu brakuje miejsc do przechowywania, taka komoda z zamykanymi szafkami będzie na wagę złota.

Dodatki na korytarz

Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym przedpokoju jest lustro. Można postawić na duże lustro w ramie wiszące w poziomie nad komodą, lub w pionie na wolnym fragmencie ściany. Można także nakleić taflę lustra na pełną wysokość ściany, co sprawdzi się szczególnie dobrze w małych i nowoczesnych wnętrzach.

Ostatnim już z obowiązkowych elementów meblarskich korytarza jest wieszak. Ten może występować w dowolnej formie. W większych przestrzeniach dobrze sprawdzi się wieszak wolnostojący, który oferuje dosyć dużo miejsca na odwieszenie kurtek. Współczesne wieszaki wolnostojące mogą być bardzo designerskie i stanowić ciekawy akcent w mieszkaniu. Jeśli jednak nie dysponujemy taką przestrzenią, warto postawić na wieszak naścienny. Ten również występuje w najróżniejszych formach. Mogą to być pojedyncze wieszaki rozmieszczone w kompozycji na całej ścianie, a może to być jedna listwa z kilkoma zawieszkami.

Projekt przedpokoju to bardzo ważny początek projektu całego mieszkania. Warto dobrze się nad nim zastanowić, aby był w pełni funkcjonalny i estetycznie wykończony. Dobrze przemyślany hol zapewni użytkownikom komfort i wygodę na długie lata.